Ako upevníme záhradný slnečník ?

Pridané: 5.2.2018 15:54:15 Počet zobrazení: 6303

05 Február 2018

Pekný slnečník máme vybraný . Veľkosť, tvar aj farba presne vyhovuje našim predstavám. Už len zostáva vyriešiť taký malý “detail“, že ako bude náš nový slnečník ukotvený. Slovo detail je zámerne v úvodzovkách, pretože sa vlastne nejedná o žiaden detail. Spoľahlivé a bezpečné ukotvenie slnečníka nám zabezpečí radosť z jeho používania a zabráni v tom ľahšom prípade poškodeniu slnečníka či okolitých predmetov a v tom horšom prípade možnému zraneniu osôb.

V našom článku sa pozrieme na možnosti upevnenia slnečníkov od tých najjednoduchších až k veľmi pevným a spoľahlivým. V článku sa nebudeme zameriavať na presný technický popis upevňovacieho elementu. Tento nájdete pri podrobnom popise produktu v našom e-shope. Cieľom je podať prehľad možností tak, aby ste si vybrali ten, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

 

1.Tŕň do trávy
 

Ten najjednoduchší spôsob ako upevniť slnečník, je ten že ho jednoducho zapichneme hrotom do zeme. Teda v prípade že slnečník takýto hrot na konci má. Takto môžeme “upevniť“ ale len tie najmenšie a najľahšie slnečníky a to asi len v prípade že sme na pláži pri mori a slnečník zapichujeme do piesku. Už na kúpalisku to môže byť problém a pre tento prípad odporúčame jednoduchý tŕň do trávy. Tento zatlačíme do trávy nohou prípadne si pomôžeme nejakým tvrdším predmetom. V prípade zatĺkania kladivkom ale postupujeme opatrne, aby sme si tŕň nezdeformovali. Výhodou tŕňa do trávy je skutočnosť, že nezaberá v podstate žiaden priestor a je to pomerne lacné riešenie. Nevýhodou je menšia stabilita a to, že sa hodí len pre menšie slnečníky

 

Upevnenie slnečníka - trn do trávy

 

 

2. Stolová a balkónová svorka
 

Ak chceme upevniť slnečník na balkóne tak sa nám ponúka pomerne jednoduchý, lacný a pri tom spoľahlivý spôsob ukotvenia slnečníka pomocou balkónovej svorky. Treba len z času na čas skontrolovať dotiahnutie upínacej skrutky. Aby sme zabránili poškriabaniu zábradlia, je vhodné upínacie časti podložiť materiálom ako je guma alebo plast. 
 

To isté platí aj pre tretí spôsob, a to upnutie svorkou o dosku stola. Treba však uvážiť, či hmotnosť stola je dostatočná pre spoľahlivé ukotvenie slnečníka. Kempingový stolík by testom spoľahlivosti asi neprešiel.

 

 

 

3. Klasický slnečníkový stojan.
 

Tak toto je určite tá najširšia kategória stojanov. Pri výbere vhodného stojanu si musíme najskôr skontrolovať potrebnú hmotnosť stojanu pre konkrétny slnečník. Túto informáciu nájdeme vždy pri popise slnečníka. Nepodceňujme túto požiadavku, pretože správna hmotnosť stojanu je mimoriadne dôležitá.
 

Keď poznáme potrebnú hmotnosť stojanu, ďalšia voľba je už len vecou materiálu a prevedenia stojanu.
 

Tie najlacnejšie sú plastové plniteľné vodou alebo pieskom. Ak chceme stojan prenášať a vziať si ho napríklad na kúpalisko, je vhodné si ho plniť len vodou. Naplnenie pieskom však vzhľadom k vyššej mernej hmotnosti piesku poskytne stabilnejšie upevnenie slnečníka.

Drahšou variantou sú stojany betónové prípadne veľmi elegantné granitové.
Ťažšie stojany môžu byť pre lepšiu manipuláciu vybavené kolieskom, prípadne rúčkou. Ak sa rozhodnete pre tento variant nájdete detaily v popise produktov v našom e-shope.

 

Upevnenie slnečníka - klasický stojan

 

 

4. Dlaždicový stojan
 

Je to tiež pomerne častý spôsobom ukotvenia. Jedná sa oceľovú konštrukciu, ktorá sa zaťaží štvorcovými dlaždicami. Treba upozorniť,  že konštrukcia stojanu a dlaždice sa vždy kupujú zvlášť. Elegantné žulové dlaždice nájdete aj v našom obchode. Lacnejším riešením je kúpiť si dlaždice potrebných rozmerov a hmotnosti v predajni stavebnín. Pekné sú napríklad dlaždice z vymývaného betónu. Opäť upozorňujeme na nutnosť dodržania minimálnej hmotnosti stojanu podľa popisu slnečníka.
 

Výhodou týchto stojanov je ich vysoká stabilita. Ich nevýhodou je to, že zaberajú určitý priestor a môžeme o ne “zakopnúť“ pri pohybe okolo slnečníka.
 

 

 

5. Kotva do zeme
 

Tento spôsob upevnenia slnečníka má len tú nevýhodu, že sa nejedná o mobilné upevnenie a snáď ťažšiu realizáciu, vzhľadom k tomu že upevňovacia kotva vyžaduje zabetónovanie.
Od tejto chvíle môžeme hovoriť už len o výhodách. V prvom rade je to absolútne spoľahlivé ukotvenie slnečníka, ktoré nám aj v neočakávaných náhlych poryvoch vetra zabezpečí stabilitu slnečníka. Stojan nezaberá v podstate žiaden priestor, takže nehrozí nebezpečenstvo nechceného zakopnutia o stojan.
 

Je to elegantné a estetické riešenie. Žiaden stojan vlastne nevidíme. Skrýva pod povrchom zeme.
Je to riešenie vhodné najmä pre väčšie slnečníky, takže otázka mobility nehrá až takú veľkú úlohu. Tieto slnečníky s vysokou plochou poskytujú aj pomerne vysokú variabilitu v natáčaní, takže pri vhodnom umiestnení a s pomocou natočenia slnečníka máme zabezpečený tieň počas celého dňa aj roka. Toto upevnenie je mimoriadne vhodné pre slnečníky s bočnou tyčou ako je napríklad slnečník SAMOS ktorý tiež nájdete v našom obchode.

 

Pri realizácii toho riešenia si len treba dobre rozmyslieť polohu ukotvenia. Poloha nášho záhradného sedenia a pohyb slnka po oblohe od rána do večera nám musí určiť najvhodnejšiu polohu kotvenia. 

 

 

Veríme, že sme vám pomohli pri rozhodovaní ako si upevníte svoj nový slnečník. Ak by ste mali však akékoľvek ďalšie otázky kontaktujte nás prosím. Veľmi radi Vám poradíme.

 

 

Upevňovacie elementy si môžte pozrieť aj v našom e-shope. 


  
 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info