Ako vzniká záhrada

Pridané: 5.2.2018 15:54:15 Počet zobrazení: 7214

05 Február 2018

Radi by sme sa s vami podelili o naše skúsenosti s výstavbou našej záhrady. Skôr ako presný technický postup a popis tu nájdete naše skúsenosti , pocity a to, ako sme výstavbu záhrady prežívali. Takáto činnosť sa v živote často neopakuje.Teda pokiaľ nie ste odborná firma ktorá výstavbu záhrad realizuje. A to my nie sme.

    

    

Tak takto sa za pár rokov zmenil jeden pozemok v obci Papradno.

Kliknutím na hociktorý obrázok v článku sa vám tento zobrazí v novom okne.

 

 

Prvé kroky

 

Celý pozemok má asi 1500m², z čoho na zastavanú plochu a spevnené plochy pripadá asi. 400m². Takže ostávalo ešte nejakých 1000m² a s tým aj otázka ako túto plochu využiť. Celú plochu sme v žiadnom prípade nechceli využívať na hospodárske účely, preto voľba okrasnej záhrady bola v podstate jasná. Teraz už len ako na to.

 

Hoci sme počas celej výstavby túžili aj po peknom okolí domu, predpokladali sme, že úpravy zvládneme sami. Stav pozemku bol taký, že celá plocha bola prerastená burinou a krovinami do výšky dvoch metrov. Ornica spod domu bola pripravená na kopách, ale po rozhrnutí, veľa plochy nepokryla. Zvyšok bola burina. Ako rozumné sa ukázalo ako celý pozemok po odstránení buriny hlboko preorať a nechať cez zimu vymrznúť. A na jar som sa pokúsil začať zrovnávať terén. Vyzbrojený krompáčom a ďalším kopáčskym zariadením som sa do toho s chuťou pustil. Po nejakých troch hodinách práce a pohľade na výsledok som zistil že toto je boj s veternými mlynmi a že takto to asi ďalej nepôjde. Padlo definitívne rozhodnutie zveriť úpravu pozemku profesionálom.

 

Výber dodávateľa.

 

Tak ako na výber pozemku nám tento pozemok okamžite padol oka pri hľadaní a bol to prvý pozemok, na ktorý sme sa boli pozrieť, tak sme mali šťastie aj s výberom zhotoviteľa záhrady. Po krátkom hľadaní na internete a zapisovaní si adries z bilboardov okolo cesty sme sa rozhodli ako prvú osloviť firmu RW Orava. Firma nás v prvom momente oslovila hlavne pekne spracovanou webovou stránkou s ukážkami realizácii záhrad po celom Slovensku. Po prvom stretnutí a vyjasnení našich predstáv a požiadaviek na záhradu sme sa už mohli tešiť na prvý krok, ktorým bolo spracovanie projektovej dokumentácie. Aj tu už nastúpilo počítačové spracovanie a po krátkom čase sme si mohli pozrieť 3D simuláciu našej budúcej záhrady. A to nie len v konkrétnom čase. Software dokáže simulovať rast rastlín a je možné vidieť ako bude záhrada vyzerať po 1,2,3 atď. rokoch. Hotový projekt obsahoval 3D pohľady na budúcu záhradu, 2D výkresy pre celkové usporiadanie záhrady a zoznam použitých rastlín.


Po malých korekciách padlo konečné rozhodnutie a záväzná objednávka realizácie. Firma nám ponúkla možnosť rozhodnúť sa pre výsadbu zo starších a odrastenejších rastlín alebo pre úplne mladú záhradu. Aj keby sme mali záhradu už hneď na začiatku odrastenejšiu, z finančných dôvodov sme prijali rozhodnutie začať s výsadbou úplne mladých rastlín. A aj keď to bolo vtedy rozhodnutie ovplyvnené hlavne finančne, po rokoch sme pochopili, že toto riešenie je asi správnejšie a pochopili sme čo nám realizátori radili, že lepšie je začať s úplne mladou záhradou a spolu s ňou rásť. Ako vidíte na snímkach, tak už o pár rokov nám záhrada pekne podrástla.

 

Realizácia

 

Terénne práce začali rozhrnutím a zrovnaním celej plochy a navozením niekoľkých áut hliny od miestnej hrádze. Táto hlina bola produktom jej nedávneho čistenia a pri zrovnávaní sa v nej našli zaujímavé predmety, ako napríklad gumená čižma. Našťastie bez majiteľa smiley. Po hrubom zrovnaní prišli na rad spevnené plochy, inštalácia rozvodov automatického zavlažovania a elektrických káblov pre záhradné osvetlenie. Nebola to ľahká práca, pretože pôvodná zem štrkovitého charakteru obsahovala veľké množstvo kameňov. A keďže tráva na kameni nerastie a po zrovnaní zostalo na povrchu veľa plochých kameňov, ktoré by neskôr obmedzovali rast trávnika boli dovezené dve autá s vlekom plné kvalitnej hliny ako základ pre trávnik.

 

    

Hrubá úprava pozemku. Zrovnanie pooraného terénu a dovoz zeminy. Tu sa technika ukázala ako nevyhnutná. 

 

Závlahy

 

Asi nikto nepochybuje o tom, aká je voda dôležitá pre rast rastlín. A to obzvlášť keď záhrada je ešte veľmi mladá a dochádza veľmi rýchlo k jej vysychaniu. Budovanie novej záhrady je vynikajúcou príležitosťou kedy závlahový systém inštalovať. Je treba veľa kopať a asi by nás neskôr mrzelo rozkopávať peknú záhradu pri dodatočnej inštalácii závlah.

 

    

Montáž ohraničujúcich betónových prvkov. Hadice závlahového systému vyvedené do miesta šachty uzatváracích ventilov. Na výkope pre zavlažovanie vidíme s akým kamenistým terénom si bolo treba poradiť.

 

Automatický zavlažovací systém pozostáva zo zdroja závlahovej vody, čerpadla, uzatváracích elektroventilov a rozvodov k tryskám a hadiciam s kvapkovou závlahou. Celý proces je riadený počítačom, ktorý spúšťa jednotlivé okruhy podľa naprogramovania. Náš systém bol realizovaný z prvkov firmy HUNTER. Celý zavlažovací systém pozostáva z deviatich okruhov ktoré sa spúšťajú následne po sebe. Programovanie je veľmi jednoduché. K počítaču je pripojený dažďový senzor, takže pokiaľ prší alebo je po daždi, nedochádza k zbytočnému spúšťaniu závlahového systému.

 

Rýchlo sme prišli na to aká je automatická závlaha vynikajúca vec. Ráno prídeme na záhradu a všetko je pekne poliate. Neviem si predstaviť ako by sme to pri našej ploche záhrady zvládali len hadicou. Obzvlášť sa závlaha ukázala potrebná pre naštartovanie trávnika. Bolo len potrebné mierne doladiť postrekové časti jednotlivých okruhov tak, aby záhrada bola zavlažená rovnomerne.

 

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o závlahových systémoch kliknite si na stránku:
www.zavlazovacie-systemy.sk

 

 

Výsadba.

 

Po konečnom zrovnaní a úprave terénu nastúpila výsadba. Táto bola realizovaná z mladých rastliniek. Pohľadom nazad môžem povedať, že to bolo rozumné rozhodnutie. Človek sa viac teší ako záhrada postupne rastie. Porovnaním snímok spred pár rokov so súčasným stavom ukáže ako tento proces rastu rýchlo prebieha. Po vysadení záhrady sa zdá, že rastliny sú veľmi riedko. Človek neskúsený s výsadbou by rastlinky nasadil hustejšie a neskôr by to určite ľutoval. Stačí byť len trošku trpezlivý a už v druhom roku záhrada vyzerá úplne inak.

 

    

Aj keď sa vysadili rastlinky malé už za krátku dobu sa pekne rozrástli. Úhyn rastliniek po výsadbe bol skutočne minimálny.

 

 

 

Údržba

 

Udržba záhrady v prvom roku je vlastne len kosenie trávnika. A trávnik zostáva asi aj najväčšou položkou čo sa tyká údržby dodnes. Pri pravidelnom zavlažovaní je ho treba kosiť minimálne 1x týždenne. V období najrýchlejšieho rastu dokonca aj častejšie. Na jar je treba odumretú trávu odstrániť vertikutátorom. Je až neuveriteľné koľko odumretej trávy sa každoročne vynesie zo záhrady. Trávnik sa vertikutáciou vyčistí, prevzdušní a zlepšia sa podmienky pre jeho rast. Minimálne jedenkrát ročne je nutný postrek Bofixom proti burine. Hnojiť treba tiež minimálne 2 až trikrát do roka. Údržba zvyšku záhrady je hlavne na jar a jeseň. 

 

      

 

 

 

    

 

 

 

    

 

 

    

Takto rastie záhrada. Založená v roku 2007. Na obrázkoch vidíme aký pokrok spravila do svojho štvrtého roku veku v roku 2011. 

 

 

 

Slovo na záver.

 

Pohľadom nazad sme sa presvedčili, koľko práce vyžaduje profesionálne založená záhrada. Koľko materiálu, pracovných hodín a skúseností je nutných pre peknú realizáciu. Tešíme sa z rozhodnutia, že sme si záhradu nechali zhotoviť na kľúč. Spolu so záhradou sme získali aj nových priateľov z dodávateľskej firmy RW Orava, s ktorými sa stretávame dodnes.

 

Obrázky k tomuto článku nám poskytla firma RW Orava a tiež sú doplnené našimi vlastnými.28.júl 2016

Pridávame zopár aktuálnych fotografii.

 

 

 

 

 


 

 

 

    

 

 

    

Diskusia

(1 komentár)

Important question Govedek 26.4.2018 20:29:10

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info