Giardina 2012

Pridané: 5.2.2018 15:54:16 Počet zobrazení: 5091

05 Február 2018

Vidieť naživo najväčšiu indoor záhradnú výstavu v Európe je skutočne zážitok ktorý stojí za to. Poďte spolu s nami už po druhýkrát do švajčiarskeho Zürichu. Pozrite si najnovšie trendy v zriaďovaní záhrad. Prinášame Vám tu nielen pár informácii a osobných zážitkov, ale hlavne veľa obrazového materiálu ako v našom článku tak aj v súvisiacej fotogalérii.

Fakty o výstave v skratke:

 

  • Miesto konania: Výstavisko Zürich
  • Dátum: 14. Až 18. Marec 2012-04-01
  • Výstavná plocha: 30 000m2
  • Počet vystavovateľov: 295 zo siedmich krajín
  • Počet návštevníkov: 57 000
     

Kým moja cesta do Zürichu minulý rok bola sprevádzaná snežením, tentokrát sa počasie umúdrilo. Krásny slnečný jarný deň a nejakých 16 stupňov dali hneď na začiatku dôvoď pre dobrú náladu. Výstavisko sa nachádza neďaleko centra Zurichu ale vďaka GPS bol príjazd absolútne bezproblémový. Opäť rovnaké parkovisko a rovnaká cesta k výstavisku okolo budovy Credit Suisse. Tento krát využívam bankomat a po vložení kartičky a po postláčaní nejakých tlačítok držím v ruke krásny pestrofarebný papierik s nápisom 100CHF. Teda hodnota asi 80Eur.

Dúfam, že to bude na dnešok dosť, ale ktovie. Sme predsa vo švajčiarsku. Ale poďme už dnu.

 

Hlavná téma výystavy Giardina 2012.

 

Hlavnou tematikou bola podobne ako v minulom roku téma Urban Garden, teda mestská záhrada. Určite nielen pre to, že na obmedzenom počte štvorcových metrov výstavnej plochy a to ešte pod strechou, by sa asi ťažko predstavovali zámocké záhrady. Je to hlavne preto, že väčšina ľudí nedisponuje veľkým pozemkom a takisto nadbytkom voľného času. Veď napríklad vo švajčiarsku je priemerná veľkosť záhrady asi 300m2. Na výstave som mal možnosť vidieť, ako sa aj na malej ploche dá vyčarovať nádherné zákutie, ktoré rozšíri náš obytný priestor do záhrady. Žiť v záhrade bolo mottom väčšiny výstavných expozícii. A riešenie krásnej obytnej záhrady nemusí byť vždy veľmi finančne náročné. Hoci som tu videl aj záhrady ku ktorých realizácii by si bolo asi treba poriadne hlboko siahnuť do vrecka. Podstatné je však aby nám záhrada prinášala radosť a aby sme v nej skutočne žili a stala pre nás miestom relaxu.

 

 

Giardina Award.

 

Tak ako každý rok aj tentokrát boli vyhlásene viaceré súťažné kategórie a boli udeľované ocenenia. Hlavnými kritériami pre ocenenie bola téma, inovatívnosť , použité rastliny a materiály, celkové prevedenia a celkový dojem. Kategórii bolo viac a s tým aj počet ocenených expozícii. Kto by chcel konkrétne vedieť v akých kategóriach sa súťažilo a ktoré boli víťazné expozície, môže si kliknúť na domovskú stránku Giardina 2012.

 

Giardiba award 01  Giardina Award 02 

 

Rád by som sa zmienil o jednej víťaznej expozícii, získala zlatú medailu v hlavnej kategórií. Názov expozície bol Zeit zu leben čo by sme preložili ako Je čas žiť. A to konkrétne na záhrade. Táto expozícia presne zodpovedá hlavnému trendu o ktorom som sa už zmieňoval a to preniesť si obytnú plochu ďalej na záhradu a vytvoriť tu miesto pre každého člena rodiny. Ako vidíte z fotografii - druhá a tretia fotografia hore, nejedná sa o žiadny dizajnérsky úlet, žiadne extrémne nákladné zriaďovacie prvky. Porotcov zaujala hlavne myšlienka že na tejto záhrade si nájde miesto pre život každý člen rodiny. Je tu jednoduché kúpacie jazierko, plocha na hranie pre deti, jednoduché záhradné posedenie a miesto na grilovanie. A našlo sa aj miesto pre zeleninové záhony a malú kôlničku. Veľmi jednoduché a účelné.

 

Voda a oheň.

 

Voda a ohen  Voda a ohen 02  Voda a ohen 03

 

Voda na záhrade patrila aj minulý rok k nosným témam výstavy. A teraz k nej pristupuje ďalší živel a tým je oheň. Súvisí to aj s rýchlym nástupom rozličných zariadené na spaľovanie bioetanolu. Toto spaľovacie zariadenia teraz dizajnéri zakomponovali do vodných prvkov čím vzniká veľmi zaujímavá a efektná kombinácia.

 

Kameň na záhrade.

 

Kameň na záhrade 01  Kameň na záhrade 02  Kameň na záhrade 03

 

Ďalšou častou témou bolo použitie kameňa na záhrade. Hoci tieto riešenia nie sú práve finančne nenáročné, jedná o dlhodobú investíciu, o ktorú sa už neskôr netreba veľmi starať. Kameň je večný a potrebuje skutočne minimálnu údržbu. V prípade menších záhrad v hustejšom osídlení nám dáva aj vynikajúcu možnosť dokonalého a vkusného oddelenia záhrady od okolitého sveta. Slúži ako clona, ako súčasť zabudovaných vodných prvkov, ako záhradné sedenie a aj ako dekorácia. 

 

Záhradné zákutia.

 

Záhradné zákutia 01  Záhradné zákutia 02  Záhradné zákutia 03

 

Mnohé expozície boli jednoduché záhradné zákutia. Vhodný výber a rozmiestnenie rastlín, pár kusov záhradného nábytku a krásne zákutie pre relax je hotové. Možno Vám pár obrázkov z tohtoročnej Giardiny dá inšpiráciu pre zhotovenie svojho záhradného kútika.

 

 

Farby na záhrade.

 

Farebná záhrada 01  Farby na záhrade 02  Farby na záhrade 03

  

Že záhrada môže byť skutočne pestrofarebná svedčia nasledujúce fotografie.
 

 

Ambiente.

 

Ambiente 01  Ambiente 02  Ambiente 03

Trošku romantiky a tajomnosti predstavovali expozície nočných záhrad.

 

 

Záhradný nábytok.

 

Veľká časť výstavnej plochy bola venovaná záhradnému nábytku. Predstavovali sa tu v prevažnej miere predajcovia s ucelenými kolekciami. Hlavným trendom sa ukazuje jednoduchosť a účelnosť spojená s moderným dizajnom. Jednoduché a čisté línie vytlačili komplikovaný dizajn najmä v oblasti polyratanového nábytku. Čo sa týka materiálov, dopopredia sa dostáva antikor. A to v kombinácii s teakom alebo textilnými výplňami typu batyline. Antikorový nábytok je pekný a moderný. Avšak pri jeho zaobstaraní zaplatíme o niečo viac ako pri iných materiáloch.

 

Záhradný nábytok 01  Záhradný nábytok 02  Záhradný nábytok 03

 

 

Fotografovanie na Giardine.

 

Obrázok povie viac ako celý článok. Preto som sa podľa možností pokúsil so svojím fotoaparátom Nikon D1000 a śtandardným setovým objektívom priniesť to najzaujímavejšie čo som na výstave našiel. Pôvodný zámer bol navštíviť Giardinu niekedy cez týždeň, kedy tu bude menej ľudí. Tento zámer rovnako ako posledný rok nevyšiel a cestoval som do Zürichu až v sobotu. A ľudí tu bolo skutočne dostatočne. Pokiaľ profesionálny fotografi majú možnosť si nafotiť expozície ešte pred príchodom prvých návštevníkov, tak návštevník-fotograf musí niekedy stáť dlhé minúty pred expozíciou a čakať na príhodný moment, keď sa to trošku vyľudní alebo aspoň nebude stáť návštevník otočený k objektívu chrbtom. Potom nastane ten správny okamih pre cvaknutie spúšte. Pri príprave fotodokumentácie som si ale povšimol fakt, že profesionálne fotografie, zhotovené niekoľkokrát drahším fotoaparátom na výstavisku bez návštevníkov, napriek technickej kvalite pôsobia niekedy trošku mŕtvo. Tých pár návštevníkov, ktorí sa vždy v snímku ocitnú tak výrazne oživia celú scénu. Takže je to nakoniec všetko v poriadku. Nie všetky snímky sa vošli do tohto článku, takže si nezabudnite pozrieť fotogalériu. Pár profesionálnych fotografií som si ale aj tak musel stiahnuť z oficiálnej stránky Giardiny. Je ich ale skutočne minimum. 

 

Pár slov na záver.

 

Výstava Giardina 2012 bola opäť zážitkom. Keďže som mal možnosť navštíviť aj viacero menších, skôr lokálnych výstav v Rakúsku a Nemecku, je možnosť porovnávať. A Giardina rozhodne nie je žiadnou lokálnou výstavou. Je to výstava celoeurópskeho významu a bolo tu možné počuť rozprávať všetkými európskymi jazykmi. Túto výstavu treba ísť pozrieť raz a už sa budete tešiť na budúci rok, čo nového nám prinesú tí najlepší európsky vystavovatelia.
 

Som rád že článok o minuloročnej výstave sa tešil vysokej návštevnosti. V dobe písania tohto článku to bolo asi 1100 čitateľov. Verím, že sa aj tohtoročná reportáž bude páčiť a že vám prinesie inšpirácie pre vašu záhradu. Veľmi ma tiež poteší akýkoľvek komentár, či k tomuto alebo k ostatným článkom. Ak by ste mali hocakú otázku a budem poznať odpoveď, veľmi rád Vám ju zodpoviem.

 

P.S. Nezabudnite si pozrieť fotogalériu
 


 

 

 

 

 


 


 

  

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info