Giardina 2013

Pridané: 5.2.2018 15:54:16 Počet zobrazení: 1988

05 Február 2018

Staviate alebo rekonštruujete vašu záhradu či terasu? Hľadáte nové inšpirácie, alebo sa zaujímate o najnovšie trendy v oblasti výstavby záhrad? Poďte sa pozrieť s nami už po tretíkrát na najväčšiu indoor záhradnú výstavu ktorá sa konala vo švajčiarskom Zürichu.

Je pekný slnečný deň a pomerne teplo. Vyzerá to tak, že jar je už definitívne tu. To hlboko kontrastuje s počasím o skoro tri týždne neskôr, keď píšem tento článok a opäť napadlo bezmála 20 centimetrov nového snehu.
Príjazd bezproblémový. Som tu medzi prvými návštevníkmi. Najskôr rokovanie u nášho dodávateľa záhradného nábytku a potom si už môžem naplno vychutnávať tohtoročnú Giardinu.

 

Hlavne témy výstavy

 

Nosnými témami boli: Aktivita na záhrade ako životná radosť a rastlinný koberec na záhrade – jeho účel a estetika.

Prvá téma sa odvíjala od minuloročnej. Princípom je, že záhrada má slúžiť k aktívnemu odpočinku celej rodiny a zároveň má byť potešením. To dokumentujú aj zábery z jednotlivých expozícií. Častým dominantným prvkom je bazén vhodne skĺbený s ostatnými výstavbovými prvkami záhrady. A aj keď bazén chýbal, voda si vždy našla v expozíciách svoje miesto. Či už ako malé jazierko alebo fontánka v rôznom dizajnovom stvárnení. Ale nechýbala v podstate v žiadnej väčšej expozícii.

 

Giardina 2013 - 01

 

Ďalšou nosnou témou tohtoročnej výstavy boli rastlinné pokryvy záhrady. Veľmi zaujímavou bola jedna z ocenených expozícií, kde záhrada bola akoby pokračovaním mladého listnatého lesa. Mladé stromčeky, machový podrast, k tomu zavesená hojdačka a dve viacúrovňové terasy pôsobili veľmi inšpiratívnym dojmom. Táto expozícia ukázala ako nádherne môže pôsobiť úplne jednoducho a prirodzene postavená záhrada, ktorá je jednoduchým pokračovaním okolitej prírody. Pri citlivom rešpektovaní prírody si môžete všetko rastlinstvo na takúto záhradu priniesť z blízkeho okolia. Ani tu voda nechýbala i keď v tomto prípade bola zakomponovaná len vo forme jednoduchej záhradnej studne.

 

Jednoduchá výsadba z rastlinstva, ktoré je typické pre naše okolie sa opakovala v mnohých expozíciách. Táto výsadba ukázala, že krása je skrytá v jednoduchosti a prirodzenosti. Takáto jednoduchá výsadba však pôsobí veľmi elegantne a prirodzene aj pri kombinácii s modernými záhradnými bazénmi a ich okolím.

 

Giardina 2013 Showgarden 01
 

 

Kameň ako výstavbový prvok sa opäť uplatnil v mnohých expozíciách. Takéto riešenie záhrady je však už nákladnejšie, ale môže pôsobiť veľmi elegantným dojmom. Zároveň si takáto záhrada vyžaduje minimálnu údržbu.

 

Giardina 2013 Showgarden 03

 

Tak ako po minulé roky jednotlivé expozície súťažili vo viacerých kategóriách a boli im udeľované ocenenia. Prehľad ocenení si môžete prezrieť na domácej stránke výstavy Giardina 2013.

 

Záhradný nábytok


Tak ako každý rok tvoril záhradný nábytok veľkú časť výstavy. Spoločne s inými záhradnými doplnkami ako sú grily, prístrešky, kosačky a iné záhradné príslušenstvo, zaberal celé jedno podlažie vo výstavnom pavilóne. Po príchode na toto podlažie som mal pocit, že sa tu od vlaňajška veľa nezmenilo. Rovnaký vystavovatelia na rovnakých miestach a veľmi podobný sortiment. Vzhľadom k časovým možnostiam som sa tu zameral len na záhradný nábytok. Tak ako minulý rok aj naďalej zostáva veľmi populárna kombinácia antikoru a poťahových sieťok ako je Batyline, Textilux atd. U stolov sú stále trendové antikorové konštrukcie a dosky stolov z keramiky, prípadne iných špeciálnych vrstvených materiálov. V tejto oblasti sa sortiment veľmi nezmenil. Pre predstavu si môžete pozrieť obrázky z minuloročnej výstavy.


Čo však je podstatné, tak to je opätovný nástup teaku ako konštrukčného materiálu pre záhradný nábytok. Sú to najmä celoteakové stoly a teakové stolové dosky na antikorovej konštrukcii. Veľmi trendovým a žiadaným sa ale stáva záhradný nábytok z recyklovaného teakového dreva, a to najmä v konštrukcii záhradných stolov. Sme radi, že vám tento nábytok môžeme ponúknuť aj v našom obchode. Ak sa chcete dozvedieť viac o recyklovanom teaku a prezrieť si našu ponuku nábytku z recyklovaného teaku kliknite si sem.

 

Giardina 2013 Záhradný nábytok
 

 

Floristika

Veľmi pekná a pôsobivá bola výstava kvetov. Škoda, že nie je možné sprostredkovať ich nádhernú vôňu. Veľká plocha bola taktiež venovaná umeniu aranžovania kvetov – ikebane.

 

Giardina 2013 Flora
 

 

Záhradné doplnky

Najvyššie poschodie výstavného pavilónu bolo venované rozličným záhradným doplnkom a dekoráciám. Tieto si bolo možné priamo na mieste aj zakúpiť. Mnohých určite potešila aj široká ponuka semienok a cibuliek pre jarnú výsadbu.

 

Slovo na záver

Vidieť najväčšiu indoor európsku záhradnú výstavu bolo opäť veľkým zážitkom. Výstava ukázala najnovšie trendy z oblasti výstavby záhrad a záhradných terás. Pôsobila veľmi inšpiratívnym dojmom. Strávil som tu celý deň a nafotil okolo 450 snímkov. Verím, že výber tých najlepších bude pre vás inšpiráciou pri plánovaní alebo rekonštrukcii vašej záhrady alebo terasy. Záujemcom o návštevu výstavy by som však odporučil vybrať si iný deň ako sobotu alebo nedeľu. Ja som prišiel v sobotu a doobeda tu bolo skutočne veľa ľudí. Našťastie okolo obeda už ich veľa sedelo v reštauráciách a postupom času bolo výstavisko prázdnejšie takže sa dala prehliadka skutočne užívať.

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info