Vyberte si materiál pre svoj nový záhradný nábytok

Pridané: 5.2.2018 15:54:16 Počet zobrazení: 4564

05 Február 2018

Súčasný trend rozšírenia obytného priestoru domu na terasu a záhradu naberá čoraz viac na intenzite. Vonkajší priestor domu sa integruje s interiérom a to kladie nové nároky na jeho zariadenie. Vidno to aj v neustále sa rozširujúcej ponuke záhradného nábytku. Klasický dizajn a materiály sú vytláčané postupne novými materiálmi a ich kombináciami. Dizajnéri prichádzajú stále s novými nápadmi a my sa môžeme tešiť z neustále rastúcej ponuky pekného záhradného nábytku.

V porovnaním s nárokmi na interiérový nábytok prichádza u záhradného nábytku navyše potreba odolnosti voči poveternostným vplyvom. Kvalitný záhradný nábytok byť odolný nielen voči dažďu, ale v ideálnom prípade musí prečkať vonku aj celú zimu. Mimochodom, posedenie na záhrade či terase a vypitie si šálky čaju alebo kávy má aj v zime a to obzvlášť za pekného slnečného počasia mimoriadne čaro.

 

Klasickým materiálom pre záhradný nábytok je teak. Teak je mimoriadny svojou schopnosťou vyrovnať sa aj s extrémnymi zmenami počasia. Pre svoj veľmi vysoký obsah oleja je veľmi odolný vode, čo je zvlášť dôležité pre jeho uplatnenie vo výrobe exteriérového nábytku. Tento olej ho ochraňuje aj voči plesniam, hmyzu a baktériám. Farba dreva je hnedá až zlatohnedá. Najväčším súčasným dodávateľom teaku je Indonézia. Teakové drevo môžeme rozdeliť do niekoľkých kvalitatívnych kategórii. Obyčaje sa označuje písmenami A,B a C. Kde A predstavuje tú najvyššiu kvalitu. V súčasnosti je nábytok z teaku často dizajnovo vhodne kombinovaný z inými materiálmi. Viac o teaku sa dozviete na našich stránkach tu.

 

Niečo úplne mimoriadne predstavujú dizajnérske kreácie z niekoľkotisíc ročného dreva Kauri. Je to drevo z kmeňa novozélandských gigantických stromov Agathis australis, ktoré dosahujú výšku 50m a priemer kmeňa až do 5m. Drevo je neporézne a mimoriadne ľahké. Pôvodní obyvatelia Nového Zélandu ho používali na stavbu lodí.
Dnes sú tieto stromy veľmi prísne chránené. Drevo z ktorého je vyrobený nábytok pochádza zo stromov swamp kauri. Tieto stromy rástli pred mnohými tisícročiami na močarinách. Tu sa aj prepadli do mäkkého podložia a vďaka sedimentácii boli až 50 000 rokov pochované v zemi a dobre zakonzervované. Dnes sa ťaží toto drevo náročným vykopávaním zo zeme pomocou ťažkej techniky ako sú bagre a žeriavy. Po vyťažení sú tieto stromy rozrezané a drevo vysušené. Po starostlivej povrchovej úprave ukáže toto drevo svoju krásu. Farba dreva, podľa toho z akého stromu pochádza je zlatožltá až tmavo červenohnedá. Kresba dreva vytvára krásne trojrozmerné efekty.

 

Teakový záhradný nábytok      Nábytok z dreva Kauri

   Teakový záhradný nábytok                                                   Nábytok z dreva Kauri      

 

 

 

Polyratan je všeobecným názvom pre materiál ktorý tvorí výplety súčasného moderného nábytku. U týchto moderných materiálov zabudnime na umelý plastový vzhľad. Kvalitný polyratan je často na nerozoznanie od prírodných materiálov, pričom si zachováva vysokú odolnosť plastu voči poveternostným podmienkam. Výhodou materiálu je to, že nekladie dizajnérom skoro žiadne hranice. Keďže sa u týchto výpletov prevažne jedná o zložitú ručnú prácu, výsledkom je vyššia cena. Treba si dať pozor na lacný polyratanovú nábytok. U týchto materiálov je životnosť značne nižšia a taktiež tieto lacné materiály na slnku vedia veľmi zmäknúť. Kvalitné materiály majú svoj obchodný názov spolu s ochrannou značku.

 

Polyratanové kreslo                          Detail výpletu

Moderné polyratanové kreslo                                                   Detail kvalitného výpletu

 

Hliník ako mimoriadne odolný a pritom veľmi ľahký materiál je používaný hlavne na nosné konštrukcie nábytku. Je to buď konštrukcia moderných polyratanových kresiel alebo nosná kostra stola a rámov stoličiek. Pokiaľ materiál zostáva viditeľný, býva povrchovo upravovaný lakovaním, poprípade je pre ešte vyššiu ochranu poplastovaný. Vzhľadom k vysokej variabilite profilov je dizajnérsky veľmi prispôsobivý a dáva veľkú voľnosť pri návrhu nábytku. Výsledkom sú mimoriadne vydarené dizajnérske kreácie, ktoré získavajú prestížne ocenenia.

 

Antikor sa čoraz viac dostáva do popredia. Jeho výhodou je neobmedzená životnosť za akýchkoľvek poveternostných podmienok, a taktiež nepotrebuje žiadnu údržbu. Pri návšteve popredných európskych výstav je badať silný nástup tohto materiálu do oblasti konštrukcie záhradného nábytku. Nevýhodou je momentálne snáď vyššia cena. Treba však brať do úvahy, že tento materiál je čo sa týka životnosti v podstate večný.

 

Rám kresla hliník, výplň Textilux                                             

Rám kresla hliník, výplň Textilux®                                                Rám kresla antikor, výplň Textilene®.

 

Hliník a antikor ako rám je často kombinovaný s výpletmi z polyratanu. Ďalším mimoriadne vhodným materiálom pre sedacie a operné plochu sú tenké, vzdušné a pritom mimoriadne pevné sieťkové materiály pod rôznymi obchodnými označeniami ako napríklad Batyline®, Textilux®, Textilene®. Tieto materiály sú veľmi príjemné na dotyk, na slnku sa neprehrievajú, a tým že sa prispôsobia telu sú aj veľmi pohodlné. Ich výhodou je aj nižšia cena ako u polyratanového výpletu. Ďalšou výhodou je že pre nábytok s týmito poťahmi už prakticky nepotrebujeme polstrovanie. Problémom polstrovania nie je často krát ani tak jeho nákupná cena, ale nutnosť toto polstrovanie chrániť pred dažďom a mať preň pripravený úložný priestor.

 

V konštrukcii stolov prevažuje u nosnej časti hlavne hliník a antikor. Doska stola býva zhotovená z odolného materiálu, ktorého zloženie a výrobu si často výrobca chráni býva táto ponúkaná pod rozličnými obchodnými značkami ako napríklad PUROPLAN®. Populárne sú aj granitové dosky. Mimoriadne elegantné sú dosky stola s ručne vkladanými kamennými mozaikami. Takýto stôl vynikne nádherne najmä v zimnej záhrade. Teak ako klasický materiál pre záhradný nábytok si tu tiež udržiava veľmi silnú pozíciu.

 

Moderný záhradný stôl                        Ručne zhotovená kamená mozaika

Moderný záhradný stôl Puroplan                                               Ručne zhotovená kamenná mozaika

 

 

 

Ktorý z týchto materiálov je teda najvhodnejší pre moju terasu alebo záhradu? Všeobecná odpoveď neexistuje. Všetky v súčasnosti používane materiály v konštrukcii kvalitného záhradného nábytku sú čo sa týka úžitkových vlastností podobné. Veľmi často je moderný exteriérový nábytok kombináciou viacerých materiálov. Každý z týchto materiálov poskytuje dizajnérovi iné možnosti a výsledkom je veľmi široká ponuka. Záhradný nábytok je súčasťou domu, záhrady a aj celého okolia. Preto by mal s ním harmonizovať. Nedajme sa zlákať len tým, že si vyberieme nábytok ktorý sa nám páči bez prihliadnutia na prostredie v ktorom bude stáť. Postavme sa pred dom, na záhradu a premýšľajme aký typ nábytku by splnil najlepšie naše potreby ale aj zároveň najlepšie harmonizoval s okolím. Ak máme možnosť, poraďme sa s architektom. Kúpa záhradného nábytku je dlhodobá investícia ktorej najdôležitejším výsledkom bude to, že nábytok splní naše očakávania a poteší každý deň na pohľad aj dotyk.

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info