Kvalita

Kvalita teakoveho dreva sa dnes hodnotí v troch stupňoch A, B a C, kde A predstavuje najlepšiu kvalitu a C najhoršiu, prakticky nevhodnú na výrobu nábytku.


A: Stupeň A je rovnomerný vo farbe a vlákne. Nie je v ňom beľové drevo (okrajová časť kmeňa – výrazne svetlejšie drevo ktoré nie je odolné proti biotickým škodcom), hrče a čierne škvrny. V slnečnom svetle sa mierne leskne čo je spôsobene vysokým obsahom oleja, ktorý tvorí jednu z prirodzených zložiek ochrany pred vonkajšími činiteľmi. Nie sú v ňom dierky ani žiadne iné defekty. Farba je tmavšia, oranžovohnedá až zlatohnedá. Jeho hmotnosť je podstatne vyššia ako u nižších stupňov kvality. Je to drevo zo stredu starších, 40 až 50 ročných stromov. V súčasnosti je ho možné získať aj zo stromov starých 20 až 40 rokov. Preto je dnes cena tohto dreva nižšia ako bola pred 10-15 rokmi. Nábytok z neho vyrobený je však cenovo drahší. Jeho cena v súčasnosti je okolo 3500 dolárov za kubický meter.


B: V tomto stupni akosti tiež nie je prítomné beľové drevo a hrče. Tvrdosťou a hmotnosťou sa prakticky vyrovná drevu kvality A. Avšak farebne už nie je tak uniformný. Farebnú kresbu môže mať značne rôznorodú. Tá vynikne ešte viac pri aplikácii teakového oleja, čo môže byť individuálne považované za zaujímavé.


C: Drevo tohto stupňa je svetlejšie ako A a B. Pochádza z okrajovej časti kmeňa prípadne z ešte veľmi mladých stromov.  Vlákna sú veľmi zreteľné a čierne. Drevo je veľmi neuniformné vo farbe. Je to zmes veľmi bledej a čiernej. Tento stupeň nie je vhodný na výrobu nábytku aj vzhľadom k tomu, že jeho trvanlivosť je značne nižšia. Jeho cena je okolo 800 dolárov za kubický meter. Pochádza prevažne s malých plantáží, kde sú stromy zoťaté už vo veku 6 až 10 rokov a ešte si nestihli vytvoriť pevné jadro s vysokým obsahom oleja.

 

Na obrázku vidíme prierez kmeňom teaku, kde je viditeľné tmavé jadro a menej hodnotné drevo na okrajovej časti kmeňa

nábytok z dreva, záhradný nábytok, slnečníky, polstrovanie, drevené stoličky, záhradný nábytok predaj, nábytok, teak
 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info