Pôvod a biotop

Teak (latinsky Tectona Grandis) patrí k tropickým druhom tvrdého dreva z oblasti juhovýchodnej Ázie. Vyrastá do výšky až 30-40m. Ma drobné biele voňavé kvety a zelenočervené listy ktoré sú často zo spodnej strany ochlpené. Ich veľkosť je 15 až 40 cm. Ako súčasť svojho životného cyklu zhadzuje listy zakaždým v období sucha, teda raz ročne. Môže sa dožiť veku až 100 rokov. Teak je mimoriadny svojou schopnosťou vyrovnať sa aj s extrémnymi zmenami počasia. Jeho vlastnosťou je odolávať veľmi silnému vetru, pretože sa len ohne a nezlomí. Pre svoj veľmi vysoký obsah oleja je aj veľmi odolný vode, čo je zvlášť dôležité pre jeho uplatnenie vo výrobe exteriérového nábytku. Tento olej ho ochraňuje aj voči plesniam, hmyzu a baktériám. Farba dreva je hnedá až zlatohnedá. Jedinečná kombinácia tenkých vlákien a obsahu oleja spôsobuje, že sa ľahko opracováva do požadovaných tvarov avšak z druhej strany spôsobuje veľmi rýchle otupovanie nástrojov na opracovanie. Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam, ktoré ho odlišujú od iných stromov, bol vždy používaný na výrobu nábytku. Hlavnými producentmi teakového dreva sú Indonézia, India, Laos, Barma, Filipíny a Malajzia.

Najväčším súčasným dodávateľom teaku je INDONÉZIA. Tá sa vďaka vládnym vizionárskym programom snaží o vyrovnanú ťažbu a výsadbu. K tomuto kroku primäl vládu extrémny záujem o teakové drevo a bez jej zásahov by nebolo možné rovnováhu dodržať.

Dnes vyrábaný nábytok je v prevažnej miere z teakového dreva pestovaného na plantážach. Pri porovnaní medzi teakom ktorý vyrástol voľne a teakom pestovaným na plantážach môžeme nájsť niekoľko odlišností. Pokiaľ drevo z voľne rastúcich stromov dosahuje vek až 50 rokov, tak teak pestovaný na plantážach dosahuje vek len do 20 rokov. Nemusí to však byť vždy pravda. Napríklad najstaršia plantáž v Indonézií Perum Perhutani . Bola založená ešte v 19. storočí Holanďanmi a dnes sa rozprestiera na ploche viac ako 2,5 milióna hektárov. Patrí indonézskej vláde, ktorá sa snaží o maximálne regulovanú ťažbu a s ňou aj spojenú obnovu. Dnes tu možno nájsť stromy staré 50 až 80 rokov.

Vzhľadom k veľkému dopytu po výrobkoch z teakového dreva vyrástli plantáže aj v iných regiónoch a to na Kostarike, v Paname, či v Afrike. Tie sú spravované ale čisto komerčne, a keďže teaku sa po 30 rokoch života značne spomalí rast, sú stromy zoťaté, aby sa vrátili investorom ich investície.
Štúdie ukázali, že teak pestovaný na plantážach je vzhľadom k voľne rastúcemu lepší v odolnosti voči erózii, je rozmerovo stabilnejší ale viac citlivý na zmenu sfarbenia spôsobenú UV žiarením.

 

Na obrázku teaková plantáž

moderný nábytok, lacný nábytok, záhradný nábytok, drevené stolíky, teakové drevo, záhradné lehátka

 

záhradné lavičky, drevené lavičky, záhradný nábytok, slnečníky, polstre, poťahy, sedáky

 

záhradný nábytok, záhradné slnečníky, slnečníky, nábytok do záhrady, terasa, drevené lavičky, teak

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info